Єдина Країна! Единая Страна!
 
20 | 03 | 2018
Головне меню
Методичні матеріали
Заходи
ВхідСловацько-український проект «Активний громадянин – ефективна влада»

ПАСПОРТ ПРОЕКТУ

1. Назва та форма проекту
Словацько-український проект «Активний громадянин – ефективна влада»

2. Рівень проекту
Міжнародний

3. Автор/розробники/координатор
Автор/розробник: Центр європейської політики (Республіка Словаччина). Менеджер проекту – Каміл Сладек.
Координатор в Україні: Іваць О. М., доцент кафедри менеджменту та інноваційного розвитку Закарпатського ОІППО, голова ГО «Світ розвитку суспільства».
Координатор у Миколаївській області: Сторчак Н. А., зав. кафедри філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів МОІППО.

4. Мета, завдання діяльності
Мета: Підвищення ефективності державного управління та активності громадянського суспільства в Україні через громадянську освіту вчителів та учнів, їх заохочення застосовувати громадянські знання в реальному житті.
Завдання: навчання педагогів та учнівської молоді умінням проектної діяльності, що сприятиме розв’язанню проблем місцевої громади; формування зв’язків і налагоджування співпраці громадських активістів із органами влади; підтримки влади пропозицій активістів щодо можливостей реалізації розроблених ними проектів (з метою залучення громадянського суспільства до здійснення державної політики).

5. Учасники
Учителі-суспільствознавці, учні старших класів, науково-педагогічні працівники ОІППО (з 4 областей України).

6. Напрям застосування/упровадження
Інноваційна просвітницька діяльність.

7. Опис/зміст проекту
Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016–2020 роки засвідчує недостатню розвиненість громадянського суспільства. Очевидною проблемою для України є низький рівень усвідомлення важливості громадянського суспільства для ефективного функціонування демократичного правління. В умовах ліберальної демократії, де джерелом влади є громадянин, необхідно, щоб громадяни постійно вели діалог із державними органами та брали участь у формуванні державної політики. Відсутність громадянської активності призводить до низької ефективності державного управління, оскільки його виконавці сприймають свою роль швидше крізь призму керування, аніж служіння громадянам.
Одним із ефективних способів змінити цей стан справ є якісне громадянське виховання молоді з цілями не тільки в галузі знань, але також у сфері відносин та практичної діяльності. Сьогодні, як зазначається в Аналітичному звіті «Демократія та права людини в школі» (2016), замість реальної участі молоді у різноманітних структурах та ініціативах, участь учнів є часто декоративною. Отже, соціальний досвід молоді не формується через взаємодію з органами державної влади.
Центр європейської політики (Республіка Словаччина) розробив освітній модуль, який допомагає учням визначати проблеми місцевої громади та пропонувати проекти (пропозиції до формування та реалізації державної політики) для їх розв’язання. Разом із українськими партнерами (ОІППО та ГО «Світ розвитку суспільства») Центр європейської політики хоче сприяти освіті молодих активних громадян в умовах українського суспільства задля подолання вищезазначених проблем – слабкого розвитку громадянського суспільства, низької ефективності місцевого управління та громадянської освіти молоді.
У рамках проекту СЕР планує:
 за допомогою навчальних тренінгових семінарів допомогти молодим людям у віці від 15 до 18 років розробляти якісні проекти, що сприятимуть розв’язанню проблем місцевої громади;
 через освітні семінари та партнерську взаємодію зі шкільними активістами допомогти тим, хто працює з молоддю (педагогам, громадським активістам) оволодіти знаннями та навичками розв’язувати реальні проблеми;
 за допомогою дистанційної комунікації та презентаційних семінарів сприяти молодим та дорослим активістам в одержанні підтримки для їх пропозицій з боку органів влади з метою залучення громадянського суспільства до творення державної політики.
Проект буде реалізований у чотирьох областях України, які не межують одна з одною, мають різні географічні, соціальні та історичні характеристики: Закарпатська, Миколаївська, Запорізька, Полтавська (у трьох різних населених пунктах у кожній області).
У рамках проекту передбачено:
1) 5-денний увідний тренінг (м. Братислава, Словацька республіка) для 16 педпрацівників із України (із 4 областей). Його учасники здійснюватимуть наставництво шкільних команд протягом усього проекту. Термін проведення: 11.02.2018 – 16.02.2018;
2) 2,5-денні регіональні семінари для 108 учнів (із 4 регіонів). Їх учасники обираються зі шкіл, які беруть участь у проекті. У 3 закладах освіти в обраних населених пунктах області буде створено по 3 команди із 3 учасників кожна. Термін проведення семінару в Миколаївській області: 09.05.2018 – 11.05.2018;
3) кожна учнівська команда за допомогою вчителя працюватиме над підготовкою 1 проекту (червень 2018 року – січень 2019 року). Таким чином, буде підготовлено 36 молодіжних проектів;
4) презентація учнівських проектів і досвіду співпраці з органами влади відбудеться на 1-денних семінарах у 4 областях. Термін проведення: лютий – березень 2019 року. Із 36 представлених проектів будуть обрані 8 (по 2 з кожної області);
5) фінальна всеукраїнська презентація 8 проектів у м. Києві. Термін проведення: квітень 2019 року. Участь візьмуть 50 представників МОН України, Інституту модернізації змісту освіти, регіональних інститутів післядипломної педагогічної освіти, громадських організацій. Буде визначено найуспішніший проект. Автори проекту представлять його на підсумковому інформаційно-презентаційному семінарі та візьмуть участь в ознайомчій поїздці до Словаччини;
6) під час 5-денної навчальної поїздки (травень – червень 2019 року) у Словаччині команда-переможець зможе отримати багато нових знань та ідей для подальшої громадської діяльності в Україні. Заплановано 6 зустрічей із представниками неурядових організацій та органів державного і місцевого врядування м. Кошице та м. Братислава.

8. Терміни впровадження
13.10.2017 – 30.06.2019.

9. Етапи реалізації
І етап: організаційний (жовтень 2017 р. – січень 2018 р.).
ІІ етап: навчальний (лютий 2018 р. – травень 2018 р.).
ІІІ етап: творчий (червень 2018 р. – січень 2019 р.).
ІV етап: підсумково-презентаційний (лютий 2019 р. – квітень 2019 р.).

10. Очікувані результати
довгострокові:
підвищення ефективності державного управління та активності громадянського суспільства в Україні через громадянську освіту, заохочення населення України застосовувати громадянські знання в реальному житті;
короткострокові:
теоретична та методична підготовка учасників проекту до розвитку громадянської освіти в різних регіонах України; активізація соцільно орієнтованої проектної діяльності молоді на місцях.

11. Партнери співпраці, характер співпраці
 Центр європейської політики (Республіка Словаччина) – управління проектом, консультування, навчання, організація та проведення заходів, фінансування проекту тощо.
 ГО «Світ розвитку суспільства» (Закарпатська область) – консультування, організація та проведення заходів, координація проекту.
 Закарпатський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти – участь у заходах, комунікації за проектом, обмін досвідом.
 Заклади загальної середньої освіти Миколаївської області – проходження навчання, розробка проектів, участь у заходах, комунікації за проектом тощо.
 ГО Миколаївської області (консультування, участь у заходах).

Ukrainian English German Polish Russian
Портал МОІППО
Обличчя української культури
Безкоштовні сайти для шкіл
Інформаційне середовище

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання