Єдина Країна! Единая Страна!
 
17 | 03 | 2018
Головне меню
Методичні матеріали
Заходи
ВхідПоради працюючим батькам

Життя сучасної людини складається з нескінченної суєти і щоденних стресів, які пов'язані з перевантаженістю на роботі і гонкою за матеріальним благополуччям через брак грошей. Прагнучи до забезпечення фінансової стабільності сім'ї тагідного рівня життя, багато батьків навіть не помічають, що їхня дитина вже виросла, а потім дивуються: в кого ж пішов він характером, якщо на відміну від них він не любить працювати і виявляє до всього байдужість. 

Виховувати дітей працюючим батькам набагато важче, ніж тим, які не зайняті на виробництві. Батьків, які рано вранці йдуть на роботу і приходять, коли дитині пора вже спати, постійно мучить почуттявини, що їх дитина покинутий і надано цілий день самому собі. Однак звільнятися з роботи і зайнятися вихованням дітей для багатьох батьків є неприйнятним, оскільки необхідно забезпечувати сім'ю і реалізуватися професійно. Між тим, існують безліч щасливих сімей, де батьки цілими днями пропадають на роботі, а їхні діти виростають працьовитими і щасливими людьми. У чому ж секрет правильного виховання дітей в сім'ях, де у батьків немає часу на спілкування з дитиною? 

До закінчення декретної відпустки мамам бажано знаходитися поряд з дитиною, адже малюки не вміють грати з однолітками. Дітям старше трирічного віку вже пора поступово вчитися спілкуванню з однолітками. З цього віку дітей потрібно віддавати в дитячий сад або привчати спілкуванню з іншими дітьми. У колективі дитина засвоює нові правила спілкування за принципом: як я буду діяти сам, так і будуть чинити зі мною. Міжтим спілкування з батьками завжди асиметрично: відповідальність за результат несе тільки дорослий. Тому діти, з якими аж до дорослішання знаходилися поруч любляча мама чи бабуся, не набувають необхідних навичок спілкування і самостійності.

Однак виховання в садку не може замінити батьківської любові і турботи, не слід покладатися цілком на те, що вихователі в садку навчать вашу дитину усього, що йому потрібно. Батьки не повинні перестати працювати через необхідність виховання дитини, але їм необхідно разом з народженням дитини переглянути свій розпорядок дня, залишивши в ньому максимально можливий час для спілкування з дитиною. Не можна забувати просту істину - якщо вже народили дитину треба і час знайти для його виховання. Дитина, яка постійно чує, що у батьків немає часу на нього, починає шукати спілкування і розуміння на стороні.

Незважаючи на надмірну зайнятість, Батьки повинні знайти щодня хоча б півгодини часу для спілкування з дитиною. Якщо ви забрали дитину з садка, то по дорозі додому розпитайте в нього, як пройшов його день. Зазвичай батьків цікавить, поїв чи дитина і як він спав. А дитині найбільше хочеться поговорити про якісь свої дитячі проблеми. Не можна перебивати розповідь дитини словами: "Не звертай уваги, пішли швидше додому, а то завтра мені на роботу". В цьому випадку дитина з дитинства засвоїть, що батьків не цікавлять його переживання. 

Завдання працюючих батьків при вихованні - Встигнути за той короткий відрізок часу, що у них є, приділити дитині максимум уваги і дати зрозуміти, що вони його люблять і готові йому допомогу в будь-яку хвилину. При спілкуванні з дитиною він повинен відчувати, що вас радують його успіхи і засмучують його невдачі. Завжди вислухайте дитину до кінця, не перебивайте його. Вислухавши розповідь, не засуджуйте і не сваріть його. Якщо вам не сподобалося те, як він себе вів, то розкажіть йому казку, який допоможе йому зрозуміти, що так чинити не можна.

Навчіться правильно висловлювати свої почуття та емоції. Опинившись удома, не треба відправляти дитину в свою кімнату пограти, щоб він не заважав вам готувати вечерю. Нехай він спонукає з вами на кухні, попросіть його допомогти, запропонувавши йому легку роботу. Ніщо не зближує дитини з батьками, як спільна праця. В цей час можна і по душам поговорити, і поділиться досвідом. 

Помилка у вихованні багатьох батьків, Постійно зайнятих роботою, полягає в тому, що вони, відчуваючи комплекс провини за брак часу для спілкування з дитиною, намагаються "відкуповуватися" дорогими подарунками. Скучивши по дитині і відчуваючи себе винними, вони прощають йому всі витівки, купують все, що він їх попросить, закривають очі на його погані вчинки. Як писав відомий американський вчений, педіатр і педагог Спок Бенджамін: "Потакання робить дітей ще більш жадібними і не приносить їм задоволення". Балувати дітей через брак часу не можна, так діти дуже швидко починають вимагати від батьків негайного виконання всіх їх бажань. Невиконання будь-якого капризу буде сприйматися розпещеною дитиною як відмова батьків від виконання своїх обов'язків.

Ще одна порада працюючим батькам: Ніколи не давайте дитині обіцянок, які ви не зможете виконати. Наприклад, дитина просить вас ввечері пограти з ним в настільний хокей. Не треба йому говорити: "Сьогодні я не можу з тобою гратися, але ось завтра ми позмагаємося в силах". Дитина буде чекати з нетерпінням завтрашнього дня, а раптом ви затримаєтеся на роботі. У таких випадках дитина втрачає віру в батьків і в справедливість. Краще поясніть дитині, чому ви сьогодні не можете з ним грати, розкажіть йому про характер вашої роботи. Дитина повинна знати, ким працюють його батьки, і відчувати до їх професії повагу.

Ukrainian English German Polish Russian
Портал МОІППО
Обличчя української культури
Безкоштовні сайти для шкіл
Інформаційне середовище

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання